The Foundation for Estonian Arts and Letters
Keeping the Legacy Alive

Meist

Meist

Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriikides on Ameerika Ühendriikides paiknev organisatsioon, mille eesmärgiks on toetada Eesti kunstide ja kultuuri säilimist Ameerika Ühendriikides. Fond asutati Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides Kultuuritoimkonna poolt 14. detsembril 1957. aastal New Yorgi Eesti Majas, kunstide, rahvusteaduste, kirjanduse ja eesti keele edendamiseks. Organisatsiooni toetusel loodi 1970. aastal New Yorgis esimesed Eesti Kultuuripäevad.


Missioon


edendada ja toetada

heategevuslike, teaduslike, kirjanduslike ja hariduslike eesmärkide täitmist. Suurendada teadmisi kunsti, teaduse, kirjanduse ja eesti keele valdkonnas.


Toetada koostööd

kunstnike, kunstitudengite ja teiste loovisikute vahel, kuulutada välja võistlusi ja korraldada näitusi ning edendada loometööd ning kunstiõpinguid.


KORRALDADA

kirjandus-, teatri- ja teisi meelelahutusprogramme ning soodustada läbi nende intellektuaalset, moraalset ning sotsiaalset arengut.



Võimaldada rahalist toetust

ülalmainitud tegevustega seotud inimestele ning organisatsioonidele. Rahaline toetus on vabatahtlik ning ei sisalda intresse ega teisi teenustasusid.


Seoses eelnevate eesmärkidega Kultuurfondil on õigus:

-võtta vastu kinnis- ja vallasvara lepingute, päranduste,kingituste, annetuste, ning ostude näol olenemate nende asukohast,hallata ning kasutada mainitud vara.
-taotleda ning vastu võtta annetusi.
-kasutada mainitud vara vastavalt eesmärkidele.


Fondi tegevusest ei

saa selle liikmed ega juhatuse liikmed rahalist kasu. Fond ei tööta usulistel ega poliitilistel alustel ja ei mõjuta ega püüa oma tegevusega mõjutada seadusandlust.


Juhatus

Tiina Vaska (Esimees)

Tiina Vaska

esimees

Tiina Taagepera Vaska sündis Delaware'is ja kasvas üles Californias, kus ta osales Los Angeles'i Eesti laulukooris ja rahvatantsugrupis esinedes mitmetel Lääneranniku Eesti Päevadel ja ESTO'del. Ta lõpetas California Polytechnic State University SLO bakalauruseõpingudi arhitektuuri alal ning sai arhitekti litsentsi. Pärast ülikooli lõpetamist töötas Tiina kaks aastat Helsinkis, kus hindas kõrgelt võimalust sageli Eestit külastada. Abielludes kolis Tiina koos abikaasaga New Jersey'sse ning spetsialiseerus eramute projekteerimisele. Eesti ühiskonnas jätkas ta tegevust New Yorgi Eesti Koolis, Lond Islandi Eesti Laste Suvekodus, New Yorgi Eesti Haridusseltsi juhatuses ning Korp! Filiae Patriaes.


Merike Barborak (Aseesimees)

Merike Barborak

ASEESIMEES

Merike on sündinud ja kasvanud Eesti ülikoolilinnas Tartus. Pärast Tartu Ülikooli lõpetamist kasvatusteaduste erialal, sai ta magistrikraadi Montclair State University'st hariduse erialal. Alates aastast 2010 on Merike olnud New Yorgi Eesti Kooli juhataja ning ta õpetab ka Üleilmakoolis eesti keel võõrkeelena kursusi. Aastaid on ta aidanud korraldada New Yorgi Eesti Kultuuripäevi. Tema vabatahtliku tegevuse eesmärgiks on eesti keele ja kultuuri tutvustamine ja edendamine nii eesti kogukonnas kui ka väljaspool seda. 


Arno Puskar

LAEKUR


Ines Horton (Abilaekur)

Ines Horton

ABILAEKUR

Ines Kirsimägi Horton sündis Tallinnas ja oli Prantsuse Lütseumi õpilane kuni selle sulgemiseni Nõukogude okupatsioonivägede poolt 1940. aastal. Sellele järgnesid okupatsioonide-aegsed Tallinna VIII algkool, XIV algkool ja VIII gümnaasium. 1944. a. suurpõgenemine viis ta Austriasse, kus ta koolitus jätkus Bregenzer Bundesgymnasium for Mädchen keskkoolis kuni asumiseni Ühendriikidesse 1949. a. Ühendriikides õppis ajalugu ja sotsiaalteadusi Fairleigh Dickinson ülikoolis, lõpetades 1953. a. Võttis osa eesti üliõpilaskoondiste tegevusest New Yorgis ja hiljem oli juhatuse liige mitmes eesti organisatsioonis, kõige kauem laekurina (10 aastat) The Nordic Press, Inc. (ajaleht "Vaba Eesti Sõna" väljaandja) juhatuses. Praegune Eesti Arhiiv USA-s raamatupidaja ning The Nordic Press, Inc. revident. 1988. aastast saadik Eesti Kultuurfondi revisjonikomisjoni liige, 2013. aastast Kultuurfondi laekur.


Ave Kaegi (Sekretär)

Ave Kaegi

SEKRETÄR

Ave sündis ja kasvas üles Võrus, ta lõpetas hotellimajanduse eriala Kuressaare Ametikoolis ja töötas Tallinnas. Talle on alati meeldinud reisida: alguses tänu spordile; hiljem, koolitused ja tööd andsid talle võimalused erinevates kohtades elada. Peale hotellinduse eriala omandamist Eestis ja turismikooli Norras, ja kui ta oli õppinud mitmeid võõrkeeli, töötas ta hotellimajanduses erinevates riikides. Ave töötas Ameerika firma jaoks Cork, Iirimaal, mille vahendusel ta Ameerikasse kolis - Austin, TX. Hiljem jätkas ta õpinguid Georgia Osariigi Ülikoolis raamatupidamise erialal, ja on sellest alates töötanud raamatupidamise ja rahanduse ametites. Ave pere elas viimased aastad Prantsusmaal ja Hiinas. Ta oli üks Atlanta Eesti Kooli loomise algatajaid, ja kooli direktor, Atlanta, GAs. Ta on olnud õpetaja New Yorgi Eesti Koolis.


Gerda Normet Vellore

Nõunik 

Gerda on sündinud ja üles kasvanud Kohilas, Eestis. Peale keskkooli tekkis tal võimalus minna Washington DC-sse ja sealt edasi New Yorgi linna, kus ta viimased 20 aastat elanud on. Pärast bakalaurusekraadi omandamist Baruch College'st finants- ja investeerimiserialal, oli Gerda üheks NYC Eesti Noored grupi algatajaks ja on olnud aktiivne liige New Yorgi eesti kogukonnas.
Praegu töötab Gerda idufirmadega tegeledes värbamisteemaga. Vabatahtlikult panustab ta eesti kogukonda olles muusikaõpetajana Eesti Koolis ja Kultuurifondi juhatuses. Jätkuvalt aitab Gerda eesti kultuuri säilitada ja promoda nii oma perekonnas, ühiskonnas kui ka New Yorgis ja mujal maailmas.


Heili Springsteen (Nõunik)

Heili Springsteen

Nõunik

Heili Männik Springsteen sündis New Jerseys ja on kasvanud üles New Jersey ja New Yorgi väliseesti kogukondades. Ta õppis matemaatikat Rensselaer Polytechnic Instituudis ja töötab operatsioonide modelleerimise ja analüütika alal. Ta on liige rahvatantsurühma Saare Vikat ja Esto-Atlantise segakooris. Heili on eriti huvitatud ühendamaks noored eestlased üle maailma läbi muusika, keele ja kunsti.


Jonas Tarm (Nõunik)

Jonas Tarm


Nõunik

Jonas Tarm on kirjutanud heliloomingut erinevatele muusikakollektiividele, nende seas Tallinna Kammerorkestrile, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestrile, koorile New York Virtuoso Singers ja teistele. Jonase helitööd on saanud mitmeid auhindu, nende seas Ameerika Autorite ja Kirjastajate Ühingu (ASCAP) Fondi Morton Gouldi-nimelise heliloominguauhinna ja Pimedate ööde filmifestivali Music Meets Film auhinna. Jonas on teinud tööd mitmete Hollywoodi filmide muusika salvestamisel. 2022 mail oli Jonas üks projekti Eesti laulab Ukrainale kaasorganiseerijaid. Ta tegi Ukraina viisist “Oi u luzi chervona kalyna” kooriseade, mille tuhanded lauljad koos esitasid Ukraina toetuseks.


Marika Jõks

Nõunik

Haridus peale gümnaasiumi on kesk-eri, sekretär-masinakirjutaja eriala. Lisaks olen õppjnud Holistika instituudis terviklikku maailmakäsitlust ja holistilist teraapiat. Päritolult eestlane ja Eestis sündinud. Töötanud 30 aastat välisministeeriumis. New Yorki tulin koos oma konsulist abikaasaga kolmeks aastaks. Kuna mul on Ameerikas väga palju tuttavaid ja sõpru, siis püün neile ja läbi nende omakorda nende Eesti juurtega tuttavatele viia lähemale Eesti kultuuri ja eesti keele õpet.

Välisministeeriumis olen töötanud nii välispasside vormistajana, sekretariaadis sekretärina, personaliosakonnas personaliametnikuna, konsulaarosakonnas nii sekretäri kui ka konsulaarspetsialistina. Konsulaarvaldkonnas olen olnud kõige kauem, olen mitmes Eesti välisesinduses töötanud nii konsulaarsekretärina kui ka viisaspetsialistina. Erinevates riikides olen pidanud kokku puutuma ka kohapealsete eestlastega, kellele on saanud jagada infot nii Eesti elust ja kultuurist.


Karin Ashford

Nõunik

Karin Koorits Ashford on sündinud New Yorgis ja üles kasvanud eesti kogukonnas võttes osa mitmetest Eesti organisatsioonidest ja üritustest. Noorena lõpetas ta New Yorgi Eesti Kooli ja oli tegev Saare Vikati ja Lakewoodi rahvatantsu rühmades, New Yorgi iluvõimlejate rühmas, Lakewoodi ja New Yorgi Eesti teatrites, New Yorgi ja Baltimore Naiskoorides, Linnutee Gaidi tegevuses, ja Korp! Filiae Patriae korporatsioonis. Karina elu on olnud rikastatud Eesti tegevusega, kus tal oli võimalik käia ESTOdel USAs, Kanadas, Rootsis, ja Austraalias. Peale vabadust, Karin sai viimaks näha Eestimaad, külastades Tartus sugulasi ja talumaa Väinjärve lähedal, kus tema vanaisa vabaduse ajal omas viinavabrikut. 2018. aastal Karin koos Kultuurifondi komiteega organiseerisid 2018 EV100NYC Gala, kuhu tuli kokku üle 400 külalise Eesti juubelit pühitsema. Karin on praegu tegev Eesti Üliõpilaste Toetusfondi juhatuses, ta on aktiivne nooremgaider Järvemetsa laagri juhtkonnas, ja tal on huvi läbi viia veel üritusi, mis tooks kokku meie väliseesti seltskonda, et nautida Eesti traditsioone ja kultuuri.

Elukutseks Karin töötab advokaadina. Ta elab New Hope, Pennsylvanias oma abikaasaga, keda ta kohtas noorena Järvemetsa laagris. Tal on kaks last, kes käivad ülikoolis ja on aktiivsed Eesti seltskonnas.


Karin York (Ürituste komitee)

Karina York

ürituste komitee

Karina on piirilinnas Narvas sündinud ning Tallinnas kasvanud kunstiajaloolane, kes on alates 2004. aastast elanud vaheldumisi nii New Yorgis kui ka Tallinnas. Lõpetanud Tallinna Kunstigümnaasiumi ja õppinud Estonian Business School`is võõrkeelte ja ärikorralduse erialal ning omandanud Brooklyn College`is kunstiajaloo bakalaurusekraadi. Ta on töötanud New Yorgis antiikkunsti galeriis ning Tallinnas Eesti Tervishoiu Muuseumis peavarahoidjana. Lisaks on Karina vabatahtlikuna töötanud New Yorgi Eesti koolis abijuhataja ja õpetajana.


Revisjonikomisjon

Maria Becker

Tiina Järver

Liisi Vanaselja